вівторок, 14 червня 2022 р.

15.06.2022р. Плазмове зварювання пластин.

 


Назва компетентності : «Плазмове зварювання пластин»
Мета уроку: Ознайомлення учнів із технологією плазмового зварювання пластин.
 Провести інструктаж по техніці безпеки.  
Виховна мета уроку:
Виховання професійної компетентності в учнів, відповідальності, вміння працювати в колективі, поваги до праці своєї професії, дбайливого ставлення до інструментів.
Розвиваюча мета уроку:
Сприяти розвитку в учнів уваги, волі , наполегливості в досягненні поставленої мети, самостійності в роботі, розвивати координацію руху рук.

Тип уроку: Урок з формування умінь і навичок.

Метод уроку: Бесіда з особистим показом майстра трудових прийомів.

Місце проведення уроку – Зварювальна майстерня училища

Матеріально -технічне оснащення уроку обладнання: металеві пластини, зварювальна маска, рукавиці, зварювальний костюм прозорі окуляри
Обладнання: зварювальний апарат, шліфувальна машинка
Наочні посібники: опорний конспект для учнів, інструкційно-технологічні картки

ХІД УРОКУ
I.Організаційна частина:
-         перевірка наявності учнів;
-         перевірка готовності учнів до уроку;
-         інструктаж з охорони праці.
II. Вступний інструктаж:
-         повідомлення теми програми і уроку;
-         цільова установка проведення уроку;
-         перевірка опорних знань учнів, необхідними їм для подальшої роботи на уроці;
-         аналіз і доповнення відповідей учнів, підведення підсумків.
Викладання нового матеріалу:

План уроку
1.      Принцип дії плазмового зварювання
2.      Різновиди сучасного плазмового зварювання

1. Принцип дії плазмового зварювання

 Джерелом тепла даного виду зварювання служить стисла електрична дуга, яка виникає в результаті процесів, що відбуваються в плазмовому пальнику.



Електрична дуга утворюється між електродом і зварним виробом в тонкому соплі, куди по спеціальним каналам подається інертний газ (гелій, азот, водень, аргон-водневі, аргонно-азотні, азот-водневі суміші), який стискає електричну дугу.
По-іншому, незалежному каналу подається захисний газ. У центральній частині зварювальної дуги газ нагрітий до температури 5000-30000° С.
Плазмове зварювання може виконуватися на постійному струмі прямої полярності або в імпульсному режимі. При використанні постійного струму зварювання виконується плазмовим струменем прямої дії, тобто виріб включено в ланцюг дуги, активні плями якої розташовуються на вольфрамовому електроді і виробі.
При імпульсному режимі зварювання виконується струменем непрямої дії, тобто активні плями дуги знаходиться на вольфрамовому електроді і внутрішній або бічній поверхні сопла.

2. Різновиди сучасного плазмового зварювання
Схема плазмового зварювання буваю виконана в декількох різновидах, завдяки чому її можна застосувати в різних галузях виробництва. Крім того, у різних плазмових апаратів різна потужність зварювання.
Розглянемо перелік видів плазмового зварювання:
·        мікроплазмове (малого струму) зварювання;
·        плазмове зварювання на середньому струмені;
·        плазмове зварювання (великого струму) високо потужне.
Мікроплазмове зварювання має конструкцію пальника, аналогічну пальника плазмового зварювання, за винятком менших габаритів. Смисл його зводиться до того, що даним різновидом зварювання можна проводити зварні з’єднання різних матеріалів, в тому числі неметалевого походження (пластмаси, діелектричні матеріали, текстильні вироби).

 Для роботи апаратури мікроплазмового зварювання досить невеликої сили струму, надалі до 0,1 А, при цьому вольфрамовий електрод, довжиною 1-2мм, здатний провести дугу діаметром до 2 мм. Таким чином можуть зварюватися деталі, які мають товщину 1,5 мм максимум.
Плазмове зварювання середніх потужностей здатне обробляти матеріали досить більшої товщини, так як дуга, яку виробляє прилад середньої потужності плазмове зварювання, за своєю потужністю займає місце між електродуговим та лазерним електронно променевим зварюванням

Такий різновид плазмового зварювання працює на струмі, силою від 50 до 150А, і схож за схемою і процесом зварювання з аргонодуговою, але має значну перевагу. Вся принадність плазмового зварювання на середньому струмі полягає в тому, що вона впливає на обмежену ділянку виробу, зменшуючи площу нагріву.
Крім того,відбувається краща теплопередача, обумовлена великим тиском дуги на дільницю зварювання. В результаті, витісняється шар рідкого, розплавленого металу в ділянці під дугою і відбувається краща теплопередача в глиб зварюваного виробу. В результаті глибина зварювання збільшується порівняно із звичайним дуговим.
Плазмове зварювання на великому струмі в 150А і більше еквівалентне електродуговому в 300 А, тобто в два рази. Принцип роботи плазмового зварювання високої потужності супроводжується всіма тими ж перевагами, що і зварювання на середніх потужностях, проте велика ймовірність пропалення матеріалу.



Апарат плазмового зварювання високої потужності потребує особливого охолодження через неймовірно високої температури, що впливають на сопло тонкого діаметра. Навіть короткочасне порушення режиму охолодження стане наслідком псування сопла плазмотрона.
Як правило, таким видом плазмового зварювання користуються для отримання якісних зварних з’єднань металів практично будь-якої товщини і ступеня тугоплавкості. Крім того, швидкість зварювання досить висока порівняно з багатьма іншими видати.

Видання завдань для самостійної роботи учнів:
-         пояснення порядку їх виконання;
-         розподіл учнів за робочими місцями;
-         підведення підсумків вступного інструктажу.
III. Поточний інструктаж: (Самостійна робота учнів)
-         самостійна робота учнів над виданими завданнями;
-         цільові обходи майстра робочих місць учнів;
-         перевірка правильності виконання трудових прийомів, операцій;
-         перевірка правильності ведення самоконтролю;
-         правильність дотримання технічних умов;
-         дотримання правил техніки безпеки;
-         прийом майстром виконаних робіт;
-         прибирання робочих місць;
IV. Заключний інструктаж:
-         аналіз діяльності учнів у процесі всього уроку;
-         оцінка роботи учнів, її об’єктивне обгрунтування;
-         аналіз причин помилок учнів та засоби їх усунення;
-         видача домашнього завдання.



Немає коментарів:

Дописати коментар