середу, 1 листопада 2023 р.

06.11.2023р. Тема: Дугове наплавлення валиків і зварювання пластин у нижньому положенні шва.

 

План уроку

Тема урокуДугове наплавлення валиків і зварювання пластин у нижньому положенні.  

 Мета уроку:

Навчальна: Удосконалення первинних знань, умінь і навичок з наплавлення

валиків на сталеві пластин у нижньому положенні.

Розвиваюча: Формування і розвиток логічного мислення і уваги.

Виховна: Виховання  любові до професії, старанності та дбайливого ставлення до інструментів, матеріалів, обладнання.

Вид уроку: Вправи, самостійна робота.

Тип уроку: комбінований.

Методи навчання: Наочний та практичний.

Дидактичне забезпечення: роздатковий матеріал, інструкційні картки.

Матеріально-технічне забезпечення:  зварювальні трансформатори;

молотки, щітки металеві, зубила,  зварювальні пости обладнані зварювальним пристосуванням, електроди типу Е 42 Ø 4 мм, сталеві пластини розміром 250 х 150 х4 мм.асоби захисту;

 

  Хід уроку

І. Організаційна частина

І. Організаційна частина

Перевірка наявності учнів на уроці.

Перевірка готовності учнів до уроку.

ІІ. Вступний інструктаж.

Повідомлення теми і мети уроку:

«Дугове наплавлення валиків на сталеві пластини в нижньому положенні шва»

Мотивація уроку.

Наплавлення валиків є першим етапом в навчанні професії зварника для

оволодіння техніки накладання швів. Наплавлення, як і зварювання широко

застосовують в зварювальних роботах. Його використовують для відновлення форми і розмірів спрацьованих деталей, заварюванні тріщин, вибоїн і раковин у чавунних виробах.

Під час вивчення цієї теми учні повинні навчитися:

. Підтримувати стабільне горіння дуги нормальної довжини;

. Здійснювати коливальні рухи електродом поперек шва;

. Заварювати кратер в кінці шва;

. Запалювати дугу після її обриву;

Актуалізація опорних знань учнів.

1. Дайте визначення зварювальної ванни.


2. Як визначають довжину дуги?


3. Від чого при зварюванні без коливальних рухів залежить ширина шва?


4. Як вибирають силу зварювального струму?

Залежно від діаметра електрода. Діаметр електрода множать на коефіцієнт

пропорційності.

5. Що називають підсиленням шва?


6. Що називають кратером?


7. Що називають глибиною проплавлення?


Інструктаж з техніки безпеки

Під час роботи учням електрозварникам строго забороняється:

. Самостійно ремонтувати і налагоджувати зварювальне обладнання;

. Торкатися струмопровідних частин обладнання, яке знаходиться під напругою,проводів з пошкодженою ізоляцією;

. Дивитися на зварювальну дугу незахищеними очима;

. Залишати робоче місце під напругою на тривалий час;

. Працювати у мокрому одязі і взутті;

Учень електрозварник повинен:

. Користуватись спецодягом, спецвзуттям та засобами захисту;

. Виконувати тільки те завдання по зварювання по якому він проінструктований;

. Не допускати знаходження сторонніх осіб на своєму робочому місці;

. Пам’ятати про особисту відповідальність за виконання правил охорони праці та безпеку учнів, що працюють поруч;

. Вміти користуватись первинними засобами пожежогасіння і вміти надавати першу медичну допомогу;

Вимоги безпеки перед початком роботи:

. Надіти спецодяг, спецвзуття, засоби захисту;

. Підготувати робоче місце;

. Перевірити наявність і справність робочого інструмента, пристосувань;

. Одержати завдання від майстра виробничого навчання;

Вимоги безпеки під час виконання роботи:

. Місце зварювання повинно закриватись переносними щитами чи брезентовими шторами;

. Під час роботи учень повинен слідкувати за дотримання вимог безпеки праці і чистотою робочого місця;

. Одяг і рукавиці зварника не повинні бути забруднені мастилом, жиром.

. Для захисту очей та обличчя учень повинен користуватись ручним щитком або маскою електрозварника із світлофільтрами.

Вимоги після закінчення роботи:

. Учень повинен доповісти майстру в/н про закінчення роботи.

. Учень зобов’язаний прибрати за собою робоче місце і передати майстру в/н в належному технічному стані;

. Покласти на місце інструменти, інвентар та обладнання,.

. Зняти і привести в належний стан спецодяг, засоби індивідуального захисту.

Пояснення нового матеріалу. (Супроводжується показом

слайдів).

При наплавленні вузьких валиків електроду надають два рухи:

. поступальний «зверху – вниз»;

. вздовж осі шва.

Під час руху електрода вздовж осі, його нахиляють під кутом 15-30° до

вертикалі. Краплини металу при розплавлені кінця електрода переміщуються в напрямку його осі і потрапляють на розплавлений метал ванни.

Довжину дуги потрібно підтримувати максимально короткою (2-3мм), але не

допускати коротких замкнень електрода з пластиною, так як може відбутися

«примерзання» електрода.

Ширина шва при наплавленні вузького валика має бути в межах 1, 5 діаметра

електрода.

При наплавлені розширених валиків застосовують коливальні рухи. Електроду

надають три рухи:

поступальний "зверху вниз";

вздовж осі шва;

коливальний рух електрода поперек осі шва.

Коливальні рухи необхідні для кращого прогріву зварюваних країв і

одержання шва потрібної ширини. Ширина розширеного валика має коливатися в межах 2 – 4 діаметра електрода. Поперечні коливання електрода, а також  переміщення вздовж пластини здійснюють з однаковою швидкістю.

Розрізняють два способи наплавлення валиків – електродом розміщеним

"кутом вперед" і "кутом назад". Під час зварювання "кутом вперед" зварювальну дугу спрямовують наперед зварювальної ванни, що утворюється. Під час зварювання валиків "кутом назад" зварювальну дугу спрямовують у бік утвореного зварного шва. Вправи слід виконувати на гранично короткій дузі таким чином, щоб шлак розподілявся за нею, не змішувався з розплавленим металом і не затікав наперед дуги.

Під час наплавлення валиків основною трудністю є спостереження за

формуванням шва, так як шлак, що утворюється, покриває рідкий метал. Шлак має покривати валик рівномірним шаром. Поверхня валика після зняття шлаку повинна мати дрібно-лускову будову. У кінці валика кратер повинен бути старанно заварений. Незаварений кратер може бути причиною утворення тріщин. Існують два способи заварювання кратера.

Перший: кратер заварюють дуже короткою дугою або шляхом частих

коротких замкнень електрода з пластиною.

Другий: електрод тримають абсолютно нерухомо до повного обриву дуги.

У разі обриву дуги її слід запалити знову перед кратером, а потім, електрод

повернути назад, переплавити охололий метал зварювальної ванни і лише після цього продовжувати подальший рух електрода вперед.

розгляд  інструкційних карт;

-розгляд типових помилок, способи їх запобігання й усунення.

пояснення послідовності виконання завдань;

-закріплення вивченого матеріалу(тестові завдання)

-оголошення критеріїв оцінювання.

видача завдань, розподіл учнів по робочим місцям;

Демонстрація прийомів і пояснення послідовності виконання

роботи.

Вправи:

Наплавлення вузьких валиків

Наплавлення розширених валиків

ІІІ. Поточний інструктаж.

Основна мета – формування навичок та удосконалення умінь при наплавлені валиків

Цільові обходи:

- перевірити працездатність зварювального посту, надійність заземлення.

перевірити  правильність організації робочих місць та дотримання

правил техніки безпеки;

перевірити правильність виконання учнями прийомів роботи;

-перевірити вміння учнів користуватися інструкційними картами.

При обході робочих місць і перевірці правильності виконання робіт потрібно звернути увагу учнів на:

Довжину зварювальної дуги, так як її збільшення зменшить стабільність її

горіння і глибину провара основного метала, підвищить втрати на угар і

розбризкування, призведе до утворення шва з нерівною поверхнею і підвищить окиснення розплавленого метала.

Рівномірну подачу електрода до деталі по мірі його плавлення, переміщення його в напрямку шва з швидкістю зварювання і здійснення ритмічних коливальних рухів електродом поперек шва і короткочасну затримку в русі електрода на краях ширини валика.

Місця повторного запалювання електрода, так як в цих місцях шов виходить менш щільний, якість втрачається. Тому потрібно навчитися розплавлювати весь електрод повністю без перерви горіння дуги.

ІV. Заключний інструктаж.

Підведення підсумків уроку.

Оцінювання учнями та майстром в/н виконання практичних

прийомів.

Вказати на недоліки допущені в роботі, способи їх запобігання  та порядок їх усунення.

Показати кращі роботи учнів.

Видати домашнє завдання, вимкнути обладнання, здати інструмент, прибрати робоче місце.